MATLAB nedir? Hangi alanlarda kullanılır?

Matlab, matris ve laboratuvar kelimelerinden türetilmiş olan bir kısaltmadır. Komut temelli bir programlama dili olup matematiksel işlemler yapmaya olanak sağlayan bir bilgisayar programıdır. Bu program ile matris işlemleri, 2D ve 3D grafik çizimleri, modelleme ve simülasyon, algoritma geliştirme ve daha birçok işlem gerçekleştirilebilir. Hızlı bir analiz ve tasarım ortamı sağlayarak gelişime ve yeniliğe açıktır. Bugün ise gelişim sağlayan üniversiteler veya iş yerlerinde hız kazandıran, kontrollü adımların temelini oluşturan ve çok sık kullanılan bir program haline gelmiştir.

Matlab, ülkemizde çeşitli kullanımlara sahiptir. Bu kullanımların içinde büyük şirketler olmakla birlikte çok farklı kullanım alanları ve şekilleri mevcuttur. Aselsan, Tofaş, Arçelik, Siemens, Alcatel, Garanti Bankası, Deniz Kuvvetleri gibi birçok şirket tarafından kullanılıyor. Tıpta ise Akciğer BT görüntüleri, röntgen görüntülenmesi ve CT cihazlarının görüntülenmesinde kullanılır. Araba sisteminin Matlab ve Simulink ile modellenmesi, araçların benzin göstergelerinde ve kontrollerinde kullanılır.

Birazda dünya üzerinde bu programı kullanan şirketlere bakalım; DaimlerChrsyler, Boeing, Motorola, Toyota, Ford, ABB, NASA ve daha yüzlercesi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir